Izložba “Dress (Kod)” Mire Brtke i Aleksandre Lalić

Autorka projekta: Sanja Kojić Mladenov
Organizacija: ProArtOrg u saradnji sa Domom omladine Beograda i Visartom, asocijacijom za vizuelnu umetnost i kulturu

Dress (Kod) je izložba koja se bavi odnosom mode i likovne umetnosti kroz radove dve umetnice različitih generacija Mire Brtke i Aleksandre Lalić.

Izložba pruža uvid u neke od načina ženskog odevanja na primeru uloge haljine u odnosu na istorijske i socijalne promene društvenog konteksta, kao i relacije istočne i zapadne kulture. Haljine Mire Brtke odgovaraju istočno-evropskom etničkom miljeu u kojem su nastale, duhu vremena i uticaju zapadne hipi kulture. Njene haljine su nosile italijanske filmske zvezde krajem 60-ih i početkom 70-ih godina, a “Vogue” ih je istakao pod nazivom slovenska košulja. Savremene haljine Aleksandre Lalić su izrađene od netipičnog materijala – filca načinjenog od ljudske kose i korespondiraju sa aktuelnim umetničkim i društveno-političkim okruženjem. Njena kolekcija Hair_Dress se svojim materijalom i skulptorskim preoblikovanjem ženskog tela suprotstavlja konceptu tradicionalnog, u formalnom i sadržinskom smislu.
Na izložbi će biti izloženi i radovi realizovani kroz saradnju Aleksandre Lalić i Zorana Todorovića.

MIRA BRTKA
Mira Brtka (1930), slikarka, skulptorka, filmska rediteljka i kostimografkinja. Diplomirala je režiju na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, a zatim je završila Akademiju lepih umetnosti u Rimu. Aktivna je akterka postenformelističkih, geometrijskih i minimalističkih tendencija. Članica je internacionalne umetničke grupe Illumination (1967, Rim) koju je osnovao japanski umetnik Nobuya Abe. Živela je i radila u Rimu i Beogradu, a sada na relaciji Stara Pazova-Novi Sad-Bratislava, uz česte posete Italiji i Turskoj. Kao mlada sarađivala je sa vrhunskim režiserima iz Čehoslovačke (Otakar Varva), Jugoslavije (Nikola Majdak, Stipe Delić…) i Italije (Pietro Đermi, Đenini i Luzati, Paolo Pjetranđeli). U pojedinim filmovima su ostvareni vrhunski dometi, a njena kostimografija u filmu Paola Pjetranđelija “Krilate svinje (Porci con le ali, 1977)” prerasla je u modni događaj, koji je časopis “Vogue” istakao pod nazivom slovenska košulja.

Haljine koje je kreirala krajem 60-ih i početkom 70-ih godina, odlikuju se jednostavnim krojem, ravnim linijama i detaljima preuzetim iz nacionalnog okruženja autorke. One odgovaraju duhu vremena (hipi kultura) u kojem su nastale i u korelaciji su sa slikarskim i skulptorskim ostvarenjima Mire Brtke.

ALEKSANDRA LALIĆ
Aleksandra Lalić (1978), istoričarka umetnosti posvećena modnom dizajnu koja živi i radi u Beogradu. Svojim provokativnim kreacijama se veoma brzo istakla na domaćoj i sve više internacionalnoj umetničkoj sceni. Skrenula je pažnju na sebe kolekcijom Hair_Dress, haljinama napravljenim od neobičnog materijala – filca izrađenog od ljudske kose. Njen projekat predstavlja svojevrsnu nadogradnju umetničkog rada Zorana Todorovica Toplina, koji je predstavljao Srbiju na Venecijanskom bijenalu umetnosti 2009. godine.

Aleksandra Lalić koristi već postojeći umetnički objekat i ispituje mogućnost njegovog preimenovanja u modni predmet. Promena načina upotrebe istovremena je sa kreiranjem novog konteksta koji takav objekat dobija. Ćebad od kose predstavljala su svojevrsnu priču o nelagodnosti u našem vremenu, ali su istovremeno u galeriji stvarala osećaj nežnosti, sigurnosti i topline. Isti materijal u kontekstu odevnog predmeta je grub, debeo i neprijatan za nošenje. Svojom rastegljivošću i čvrstinom on omogućava kreiranje oblika kojima se žensko telo preoblikuje na način drugačiji od ustaljenog, društveno prihvatljivog i lepog. To izaziva nove utiske o samom materijalu, a kolekciju suprotstavlja konceptu tradicionalnog, u formalnom i sadržinskom smislu.

Komentari