Izložba “OGLEDI” Irene Kuzmanović

Izložba „Ogledi“ Irene Kuzmanović jeste prikaz tretiranja savremene teme na umetnički inovativan način, primenom klasične tehnike akvarela uz elemente primenjene umetnosti koji zajedno grade ambijentalnu celinu. Promišljajući o zastupljenoj i neretko nametnutoj temi samorazvoja i samospoznaje, autorka svoje stvaralaštvo korisiti kao sredstvo kojim pristupa sopstvenoj unutrašnjosti, ali i sagledavanju naše ambivalentne prirode.

Sa težištem na ličnosti pojedinca, naslikane figure u zamrznutom kadru pozivaju posmatrača da zauzme njihovo mesto i pronađe sopstveni odraz u ogledalu.

Okosnicu izložbe predstavlja zajednično promišljanje, za autorku ključnog pitanja, da li i u kojoj meri kroz procese samoanalize rastemo ili pak postajemo više okrenuti ka sebi?

Irena Kuzmanović – Odraz III, akvarel na papiru, 2024.

Irena Kuzmanović (1989, Zagreb) diplomirala je na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu na odseku Primenjeno slikarstvo 2012. kao student generacije. Master studije završila je na istom fakultetu 2015, a doktorske studije upisuje 2022. i počinje da radi kao saradnik-demonstrator na predmetu Akt 1 i 2. Ostvarila je devet samostalnih izložbi i učestvovala na više od pedeset kolektivnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Dobitinica je četiri nagrade za slikarstvo, jedne specijalne nagrade i jedne pohvale. Njeni radovi nalaze se u privatnim i republičkim kolekcijama. Status samostalnog umetnika u Udruženju likovnih umetnika Srbije (ULUS) stiče 2020. godine. Živi i radi Beogradu.

***************************
Izložba “OGLEDI” Irene Kuzmanović – KATALOG

***************************

Galerija Doma omladine Beograda

Radno vreme: utorak-subota od 12:00 do 21:00;

nedeljom od 12:00 do 18:00; ponedeljkom Galerija ne radi.

Irena Kuzmanović – Odraz IV, akvarel na papiru, 2024.

 

Tekst iz kataloga izložbe

ISPOVEDNA  STAPANJA

Irena Kuzmanović: likovni odrazi i prostorni zahvati opšte situacije

Sredina je treće decenije dugočekanog milenijuma. Nabrajanja svih naglih preokreta potiskuju drevna odslikavanja psihe. Digitalna pouzdanost, brzina i sva ta nagomilavanja uveli su drastične posledice. Uostalom, u modernu civilizaciju sukoba, prestupa i razdora epidemijski je pristizalo strujanje socijalne apatije i potresi subjektivne ugroženosti. Kroz preklapanja besomučnih saznanja razvijeni su i novi oblici tajanstva. I bez obzira što se već decenijama bio-art, tehnologije veštačkog izraza ili genetske i neuro transmisije upisuju u umetničke izražajnosti, kontrola osećanja i samoposmatranja dobila je upečatljive afektivne dokaze i opšte uzev, preteće egzistencijalne potvrde. Odvažnost stvaralaštva pokatkad  pleni svojim pomicanjem ka naslućenim dodirima ispoljavanja nepoznanica lične svesti. U umetnosti to odaju nove atmosfere ili konteksti svih oblika iskustvenog i unutarnjeg života. Kroz kompozicijska svojstva Irena Kuzmanović  je zadubljena ne samo u materijal rastvorivosti pigmenta i vode, uobličujući konture i senovite dodire fizičnosti ljudskog prisustva. Tematsko približavanje može da nalikuje na svedenost tananog uočavanja kretnje i izraza figuracijskih pružanja. Eksponirani odnosi svega što se ukazuje na površinama dočaranog ljudskog prisustva markira pokrete na belini prostora i igru sa razdaljinama kako unutarnje predstave, tako i iluzije blizine. Između uobičajenosti razlivanja i gustine kapi boje ukazuju se figure i opsene kao fluktuacija starih iskustava. Izvesno je da predano tematizovanja akvarela predmetnih, raspoznatljivih prisustva ili pejzažnih, morskih i nebeskih visina ne podleže hronologiji: već skoro dva veka muzejski fascinantno ona se širi uključujući Direrov san, istančane herbarijumske naturalizme flore, geološke tabele i primere faune, pa se preko Tarnera u fascinantnom rasponu oslobađanja, razvija kao rezervoar pojava sve do likovno drskih urbanih ekspresija hladnoratovskih vremena. Fragmentisani odsjaji i oblici stanja ljudskosti u zaustavljenom odrazu razlivanja boje na papirima čine apologiju prolaznosti.

Likovno uvedena, ali i udaljena postojanja, kolorisani akcenti detalja i iščezle celovitosti plene kao dokazi na granicama snoviđenja. Moguće je da je mit o slikarstvu koje opisuju antički pisci Plinije, ili Kvintilijan, ta platonovska senka na zidu pećine pod vatrama postojanja dospela u nove rizike dokaza. Dela akvarelskog razmaka naslovljena ‘Odraz’ verovatno da za umetnicu donose vlastiti, već godinama građen metod pronicanja u svojstva svetosti življenja. Ta uzgredna pozadinska površina bojama unesenog prisustva javlja se kao osnova koje će se odrediti između slobode  izraza i predstave traga postojanja na granicama. Postoji u delima Irene Kuzmanović drugi svet koji je uveden kao istinska ogledalska slika onoga što se ukazuje iza, u podsvesti i prenosno unutar globalno aktivnih neuroza svakodnevice. Apatije i kontrolisani socijalni  protokoli nose skrivene potresajuće dimenzije. Postojanje sukobljenih odnosa čine prepoznavanje gde se  na velikim papirima na blind ramovima pridružuju ogledala sa citatima, izvesno ispovedni iskazi samočitanja i zagonetnih ispovesti. Efekti se aktiviraju fizičkim prilaskom sintaksi poput isto tako, odvajkada, muzejskim i ostalim, u današnjici ekranskim narcisoidnim samosnimanjima. Munjeviti blesci i nestajanja sa nama na određenom mestu, u sekundi izmičućeg vremena, skoro u mikrosekundi pred ogledalom u odnosu su jednako sa sobom i sa drugima. Prodiranje kroz maglu rastvarajućih boja ukazuje na senke ili na dvojništvo kao snagu preobražavajuće prirode i ujedno stvorenu energiju potiskivanja i zaborava.

Vodeni medijum čini da je ‘Odraz’ taj subjektivni intenzitet i u akvarelu i ogledanju raspoznavanje prisustva senovite konture. Dolazi do paradoksa jer intimni trenutak prisustva postaje epska likovna predstava.  Mit o nadvijanju Narcisa nad tihom vodom, posredno u delima na papirima i direktnije u ogledalima dozvan je ambijentalnim centrom – zamišljenom podnom površinom odraza tečnog praelementa. Time je registracija senovitosti i izostanka pružena neposredno u datom trenutku naših prisustva pred reflektujućim površinama. Postupak Irene Kuzmanović pokazuje predanost povezanih dodira i likovna je transkripcija fizičkih događaja i iskustava skrivenosti, zanosa i opsednutosti.

Nikola Šuica

[INTERVJU] Irena Kuzmanović, umetnica: “Stvaralački proces otvara prostor za unutrašnje preispitivanje”

Komentari