Izložba: “VEČNO MLADA” – GALERIJA DOMA OMLADINE BEOGRADA 1964 – 2024.

Dom omladine Beograda u sklopu obeležavanja svog jubileja, 60 godina postojanja, organizuje izložbu o Galeriji DOB pod nazivom „Večno mlada“.  Posvećena je umetnicima koji su svojim stvaralaštvom unosili život u beli galerijski prostor i stvarali povoljno tlo za promišljanje, razmenu, promenu i iskorak, kako pojedinačni, tako i širi društveni.

Izložba je posvećena mislećem čoveku, onome koji je hrabar da bude drugačiji, predan onome u šta veruje i istrajan da ostane na svom putu. Izložba ne daje pregled istorije umetnosti Galerije DOB, ona poziva da se setimo svih pojedinaca koji čine njenu bit, da se podsetimo koliko je važno da budemo povezani i udruženi u okvirima umetničkog sveta, pa i šire – sa našim lokalnim zajednicama. Na izložbi je dat pregled svih učesnika u postavkama Galerije Doma omladine Beograda, a izloženi su radovi pojedinih umetnika i video materijal koji treba da posluže kao kratke vremenske stanice, prikazujući ostvarenja jednog broja stvaralaca, sa idejom da se stekne uvid u raznovrsnost i bogatstvo likovnog programa Doma omladine Beograda.

Izložba će biti svečano otvorena u četvrtak, 10. oktobra 2024. u 19 časova.

60 GODINA DOMA OMLADINE BEOGRADA

„VEČNO MLADA“ – GALERIJA DOMA OMLADINE BEOGRADA 1964 – 2024.

Dobro došli u Galeriju Doma omladine Beograda!

Hvala vam što ste deo ove kulturno-obrazovne ustanove, hvala vam na znatiželji, učešću u programima, na podršci. Bez vas i vašeg doprinosa Doma omladine ne bi bilo.

Kako je povod za izložbu, pod nazivom „Večno mlada“, zaista svečan trenutak, želeli smo da aktuelnom postavkom odamo počast onima koji su tokom šezdeset godina davali svoj doprinos Galeriji DOB: svakom pojedinačnom izlagaču i ljudima koji su je vodili i osmišljavali likovni program.

Ulaskom u prostor mašte, ideja, kreativnosti i istrajnosti stupate u hram umetnosti koji će vas provesti kroz vreme i odvesti tamo gde postoje vaša sećanja i lične priče ili otvoriti prostor za nove podsticaje i mesta istraživanja.

S obzirom na višedecenijsku aktivnost, te bogatstvo i raznovrsnost programa nismo želeli da izdvajamo pojedine umetnike, grupe umetnika, ili da rekapituliramo istorijski značajne umetničke pojave, događaje i manifestacije, već da posetiocima damo na uvid pregled svih izlagača koji su bit Galerije Doma omladine Beograda.

U izlagačkoj istoriji Galerije DOB prisutni su naši značajni umetnici, kao i oni manje vrednovani i prisutni u likovnoj kritici ili pregledima istoričara umetnosti, ali i autori koje je prekrio veo vremena i čije su životne okolnosti bile nepovoljne za razvoj i održanje umetničke karijere, a mogu biti vredni naše pažnje. Upravo zato ovaj pregled daje mogućnost za nova čitanja i sagledavanja likovnog stvaralaštva u našoj skorijoj i daljoj prošlosti.

Ovo je prilika da predočimo da je arhiva Doma omladine Beograda dostupna istraživačima, kao i da pozovemo sve one svedoke vremena, umetnike i posetioce da doprinesu upotpunjavanju dokumentacije koja čuva uspomenu na likovnu umetnost Beograda druge polovine 20. i početka 21. veka.

Sastavni deo ove postavke je i video materijal, koji treba da omogući vizuelni uvid u samo neka od ostavarenja pojedinih umetnika. U selekciji prikaza nismo se vodili kriterijumom „najznačajnijeg“ ili „najpoznatijeg“ jer, kao što smo ranije napomenuli, nije nam cilj da dajemo konačne i jednostrane uvide i definicije, već da omogućimo širinu pogleda kroz dinamičnost i raznolikost kojoj težimo kao izvesnom sinonimu slobode.

Predstavljeni umetnički radovi daju dopunu vizuelnom putovanju kroz vreme. Takođe, zahvaljujući ljubaznosti pojedinih autora neki od njihovih radova su za ovu priliku pozajmljeni i predstavljaju vremenske stanice, odnosno odraz jednog trenutka i autentičnih okolnosti njihovih stvaralaca.

Na postavci možete videti radove, iz godina kada su bili izloženi, sledećih autora: Čedomira Vasića (1973), Božidara Damjanovskog (1976), Rastislava Škuleca (1995), Gorana Delića (1996), Miodraga Krkobabića (2001), Predraga Damjanovića (2011) i Ivana Šuletića (2015).

Na kraju, želimo da zahvalimo umetnicima na ukazanom poverenju, na uvek dobroj saradnji, konstruktivnim razmenama mišljenja i iskustava, odnosu koji neretko preraste i u prijateljstvo, svim saradnicima koji svojim posvećenim radom i nesebičnim davanjem doprinose profesionalnom integritetu Doma omladine Beograda, kao i kolegama bez kojih ovi programi ne bi mogli da budu realizovani.

Marta Marković,

urednica likovnog programa Doma omladine Beograda

 

…………………………………………………………..

LIKOVNI PROGRAM DOMA OMLADINE BEOGRADA 1964 – 2024.

Galerija Doma omladine Beograda svojim višedecenijskim postojanjem, ulogom koju ima na savremenoj kulturno-umetničkoj sceni, te koherentnom i jedinstvenom programskom politikom predstavlja važan i nezaobilazan izložbeni prostor.

Od svog osnivanja do današnjih dana postoji zarad umetnika mlađe generacije, sa misijom da afirmiše i podrži svoje izlagače. Godišnji programski koncept je promenljiv, onoliko raznovrstan i dinamičan koliko su to konkursne prijave, ali i otvorenost članova Saveta Galerije za nove i drugačije prakse, teorije i definicije savremene umetnosti. U selekciji programa nalazili su se oni stvaraoci koji su svojim inovativnim pristupom i zrelim likovnim jezikom pomerali granice percepcije i gradili prostor za šire i raznovrsnije čitanje realnosti i sveta umetnosti.

Galerija Doma omladine Beograda je od samog početka imala mnogo širi jugoslovenski i evropski značaj, a nakon razilaženja njenih federacija, nastojala je da zadrži i očuva ulogu koja nadilazi lokalni karakter. Trenutno predstavlja mlade umetnike, svršene studente umetničkih fakulteta sa teritorije cele Srbije i regiona.

Galerija DOB uvek deluje sa osećajem i svešću za savremeni trenutak, potrebe zajednice i stvaralaca, kao mesto neprestanog intenzivnog povezivanja. Ona je ključna institucija i platforma koja je sveprisutna i uvek tu da podstiče, razvija, stvara i čuva savremenu omladinsku likovnu umetnost i kulturu.

Galeriju Doma omladine Beograda gradili su i oblikovali, čineći njen identitet, svi umetnici koji su u njoj izlagali – samostalno, u okviru kolaborativnih izložbi, gostujućih programa ili grupnih izložbi, i, ništa manje, njeni urednici i članovi Saveta Galerije, među kojima su bili značajni predstavnici naše likovne scene: profesori, istoričari, likovni kritičari, etablirani umetnici.

U šezdesetogodišnjem programu Galerije DOB, pored mladih umetnika na začetku svoje karijere, izlagali su i brojni eminentni domaći i međunarodni umetnici, a predstavljali su se i oni stvaraoci koji su bili kreatori i predstavnici novih umetničkih pravaca i umetničkih praksi. O otvorenosti programske koncepcije upravo govori zastupljenost autora, predstavnika vrlo različitih i udaljenih praksi i definicija umetnosti.

Galerija Doma omladine Beograda je nosilac i čuvar sistema vrednosti, platforma za dalja naučna i umetnička istraživanja, dodatno obrazovanje, praksu i opsežnije pozicioniranje stvaralaca, i interinstitucionalno i vaninstitucionalno povezivanje. Jednom rečju: otvoreno i sigurno mesto, kuća umetnosti, kreativnosti i ideja.

Komentari