DOM OMLADINE BEOGRADA NASTAVLJA PODRŠKU MLADIM BENDOVIMA: „ROKENROL ŠKOLA“ OTKRIVA NOVE TALENTE!
12.02.2025.
Dom omladine Beograda početkom 2024. godine pokrenuo je novi projekat pod nazivom„Rokenrol škola“, kao ciklus muzičkih programa u potpunosti usmeren na stvaralaštvo mladih. Svakog meseca u Klubu DOB nastupala su po dva najbolja benda iz gimnazija i srednjih škola u Beogradu, ali i iz drugih gradova u Srbiji.

Ovaj niz muzičkih dešavanja u kome su tinejdžeri bili u glavnoj ulozi, realizovan je u izuzetnoj saradnji sa Udruženjem nastavnika muzičke kulture Srbije, organizatorima takmičenja „BG Invazija“, koje je već petnaest godina posvećeno afirmaciji rok grupa srednjoškolskog uzrasta. Kako je ova vrsta podrške talentima neophodna na domaćoj rokenrol sceni, Dom omladine Beograda i tokom 2025. nastavlja ovu programsku akciju uz dodatno obogaćivanje i proširivanje sadržaja.
„Dom omladine Beograda, sa 60 godina tradicije, ostaje jedan od ključnih centara za mlade umetnike i kreativce u Beogradu i šire. Cilj nam je da mladim talentima omogućimo da razvijaju svoju kreativnosti i autentični umetnički izraz. Kroz projekte poput Rokenrol škole, mladi muzičari imaju šansu da se usavrše u profesionalnim uslovima, nastupaju pred publikom i grade svoju karijeru. Istovremeno, kroz ovakve inicijative nastojimo da na domaćoj sceni kreiramo relevantan kulturni sadržaj koji odgovara potrebama i interesovanjima nove publike. Dom omladine nastavlja da bude nezaobilazna tačka susreta za mlade kreativce koji žele da ostvare svoje umetničke ambicije i doprinesu kulturnom životu naše zajednice. Veliko interesovanje za ove koncerte, uverava nas da program Rokenrol škola sa razlogom postaje još jedan zaštitni znak naše ustanove kulture.“, ističe Andrija Bojanić, direktor Doma omladine Beograda.

Andrija Bojanić, foto Stanislav Milojković
U okvirtu „Rokenrol škole“, tokom prošle godine publici su se u Domu omladine Beograda predstavili sledeći sastavi: Mungosi (Prva beogradska gimnazija), Sedam grehova (Sedma beogradska gimnazija), Izliv radijuma (Četrnaesta beogradska gimnazija), Šesti element (Šesta beogradska gimnazija), Gerberi (Hemijska škola), Vilis (gimnazija „Sveti Sava“), Zastava 101 (Peta beogradska gimnazija), kao i Džez odsek Muzičke škole „Stanković“ iz Beograda, grupe Roy (gimnazija „Dušan Vasiljev“, Kikinda), Strujni udar (Elektrotehnička škola, Zrenjanin), Rock Liberty (Srednja muzička škola, Novi Sad), te mali rok sastavi iz Muzičke škole „Nevena Pavlović“ u Grockoj.
Foto: Snežana Filipović
Bendovi su nastupali u legendarnom Klubu DOB, u kome su svoje karijere počinjali svi koji nešto znače na domaćoj muzičkoj sceni u poslednjih 60 godina. Svi koncerti bili su izuzetno posećeni, najčešće rasprodati, što jasno pokazuje koliko je snažna podrška publike najmlađim bendovima u našoj zemlji. U skladu sa ciljem afirmacije muzičkog stvaralaštva mladih u širokoj javnosti, ali i dostupnosti programa omladinskoj populaciji, cena ulaznice za ovaj program je više nego popularna: 300 dinara.
Foto: Sandra Trpković
Jednako važnu poruku šalje repertoar srednjoškolskih bendova koji su svirali u okviru „Rokenrol škole“. Iz meseca u mesec smo mogli da se uverimo da najmlađi visoko cene zaostavštinu našeg rokenrola, a posebno „novog talasa“, jer su obrade klasika koje su grupe izvodile uglavnom birane iz tog perioda. Uz povremene verzije stranih kompozicija, srednjoškolci su pokazali izuzetno visoku svest o korenima domaćeg rok stvaralaštva. Uz primereno muziciranje i originalnost u interpretaciji, njihovi koncerti su nam, tako, neočekivano pružili jedan nov, svež pogled na istoriju našeg rokenrola.
Foto: Snežana Filipović
Posebno je važno istaći da su skoro svi sastavi predstavili i svoje autorske kompozicije, što je ključni kvalitet kog je sa sobom donela „Rokenrol škola“ – projekat je usmeren na podsticanje kreativnosti i orginalnosti kod mladih, a nje je bilo jednako u načinu obrađivanja poznatih numera, kao i u novim kompozicijama koje su predstavili najmlađi stvaraoci, među kojima očigledno ima velikih talenata. U tom smislu, „Rokenrol škola“ je, kao novi programski format Doma omladine Beograd, u potpunosti ostvarila svoj cilj postavljen u prvoj godini postojanja, a DOB ispunio misiju davanja prve profesionalne šanse mladim umetnicima.