Tribina: Sekularizam i sekularna religioznost

Ciklus tribina VELIKE IDEJE (POST)MODERNE

Predavač: prof. dr Davor Dzalto

Moderiraju: Danijela Marković i Simona Kanjevac, Institut za studije kulture i hrišćanstva

Pojam “sekularnosti” se često ističe kao jedna od ključnih karakteristika modernog vremena, nešto po čemu se zapadna moderna razlikuje od predmodernih društava. Tribina preisputuje neke od široko prihvaćenih (mis)koncepcija o nastanku i dometu sekularnih ideja, naročito teorije sekularizma, kao i kontekst nastanka i razvoja moderne države.

Tribina će takođe ukazati na neke od manje poznatih tokova intelektualne istorije zapada u periodu od 16. do 18. veka koji su uticali na razvoj ideje o sekularnosti, te shvatanju mesta i uloge religije u modernom društvu. Reč će takođe biti i o pojmovima “sekularne religioznosti” i “civilnih religija”.
Ovi pojmovi se koriste kako bi se objasnili pojedini politički fenomeni koji su u velikoj meri obeležili razvoj modernih ideologija, uključujući i totalitarizme dvadesetog veka.

Osnova za razgovor će biti knjige “Društveni ugovor” Žan-Žak Rusoa, i “Religija unutar granica čistog uma” Emanuela Kanta.

 

O PREDAVAČU:

dr Davor Džalto je redovni profesor Univerzitetskog koledža u Stokholmu, i predsednik je Instituta za studije kulture i hrišćanstva. U istraživačkom radu se bavi pre svega pitanjima ljudske slobode i stvaralaštva, kao metafizičkim, političkim i estetsko-umetničkim konceptima i fenomenima. Kao autor i priređivač objavio je više od dvadeset knjiga, među kojima se ističu “Orthodoxy and Anarchism: Contemporary Perspectives” (2024), “Beyond Capitalist Dystopia: Reclaiming Freedom and Democracy in the Age of Global Crises” (2022), “Anarchy and the Kingdom of God: From Eschatology to Orthodox Political Theology and Back” (2021), i “Yugoslavia: Peace, War, and Dissolution” (sa Noamom Čomskim, 2018) – kao i preko sto naučnih studija i eseja.

O CIKLUSU TRIBINA „VELIKE IDEJE (POST)MODERNE“

Tokom 2024. godine Institut za studije kulture i hrišćanstva (ISKH) i Dom omladine Beograda, uspešno  su realizovali ciklus tribina pod nazivom ,,Velike knjige XX veka“. Ciklus je pokazao da postoji interesovanje i potreba da se javno govori i ponovo promišlja o značajnim knjigama koje su svaka na svoj način obeležile pojedine oblasti ili periode, i koje po temama koje obrađuju ili po pristupu, ostaju značajne i danas.

Nastavljajući tematizaciju značajnih knjiga i ideja, Dom omladine Beograda i ISKH realizovaće novi ciklus tribina, „Velike ideje (post) moderne“ posvećen nekim od najznačajnijih koncepata zapadne moderne i postmoderne, koji ostaju značajni i u današnjem svetu globalizacija različitog tipa. Svaka od „velikih ideja“ je analizirana na bazi nekih od ključnih tekstova koji su formirali, objasnili ili značajno unapredili te ideje, i koji ostaju nezaobilazni za njihovo razumevanje u konkretnom kulturnom i istorijskom kontekstu.

Komentari