Radni sto #26: Ko/šta oblikuje tekstilnu i modnu industriju u Srbiji?
Četvrtak, 16. maj 2019. u 19:00 - DOB//Tribinska sala
Ciklus tribina: Participativna demokratija
Centar za politike emancipacije vas poziva da prisustvujete 26. po redu Radnom stolu u okviru programa Participativna demokratija koji realizujemo u saradnji sa Domom omladine Beograda.
Učestvuju:
Nenad Radujević, Fashion Studio CLICK / Belgrade Fashion Week,
Bojana Tamindžija i Stefan Aleksić, Clean Clothes Campaign Srbija.
Razgovor će voditi Dunja Jovanović i Marija Radaković.
Tekstilna industrija u Srbiji nekad je zapošljavala oko 250 000 radnica i radnika. Tokom procesa privatizacije većina fabrika je prestala da postoji, a ono što je zamenilo zaokruženu tekstilnu privrednu granu je lon (lohn) proivodnja za velike modne marke u znatno manjim pogonima i sa neizvesnim rokom trajanja. Istraživanje koje je tokom 2017. godine sprovela organizacija Clean Clothes Campaign pokazalo je da je kršenje radnih prava u ovim fabrikama pravilo, a ne izuzetak; da radnice i radnici rade za plate koje su najčešće na nivou minimalne zarade i da je sindikalna organizovanost na jako niskom nivou.
Pored ugovaračkih i podugovaračkih poslova, pojedine strane kompanije su uz pomoć državnih subvencija otvorile i svoje direktne pogone u Srbiji, međutim ostaje otvoreno pitanje šta je sa domaćim brendovima? Na koji način njih tretira država? Koje su mogućnosti plasmana proizvoda na domaćem i inostranom tržištu i da li se radni uslovi i zarade razlikuju kad govorimo o pogonima koji proizvode isključivo za domaće brendove? Pokušaćemo da odgovorimo i na pitanje kako se globalizacija proizvodnje odevnih predmeta i obuće odrazila na autonomne dizajnerske inicijative koje ne podrazumevaju masovnu produkciju?
FOTO: CCC/ Yevgenia Belorusets